Haberler

Kornea

Kornea

Kornea Nakli (Keratoplasti) Nedir?
Kornea, gözün en ön kısmında yer alan ışığı odaklamak ve gözü dış etkenlerden korunmak için özelleşmiş saydam ve eğimli bir dokudur. Kornea saydamlığı doğuştan, genetik kökenli veya sonradan geçirilen travma, çeşitli göz hastalıkları ve cerrahi sonrasında bozulabilir. Korneanın saydamlığı bozulursa görme kalitesi azalır. Halk dilinde göz nakli olarak bilinen, aslında gözün sadece çeşitli hastalıklar sonucu bozulmuş olan saydam tabakasının yaşamını yitirmiş bir kimseden alınan şefaf kornea dokusu ile değiştirilmesi işlemine kornea nakli denir.

Kornea Naklinin Gerekli olduğu Durumlar
Ülkemizde kornea naklinin en çok yapıldığı durumlar keratokonus (korneanın öne doğru sivrileştiği bir şekil bozukluğu), psödofakik büllöz keratopati (katarakt ameliyatı sonrası kalıcı kornea ödemi) ve kornea yaralanmalarıdır. Korneanın saydamlığını kaybettiği ve distrofi adı verilen kalıtsal hastalıklar da kornea nakli ile tedavi edilmektedir. Herpetik keratit adı verilen göz uçuğu da ileri olgularda kornea nakli gerektirebilmektedir.
Kornea nakli olan hastaların dikkat etmesi gerekenler

Kornea nakli olan hastalar özellikle ilk zamanlarda gözlerini ovuşturmaktan kaçınmalı, vurma çarpma gibi travmalardan korunmalı ve hijyene çok fazla dikkat etmelidirler. Kornea nakli geçirmiş hastalar doku reddi olasılığı sebebiyle; gözde batma, ağrı, bulanık görme, ışık hassasiyeti gibi şikayetleri olduğu takdirde hemen doktorlarına başvurmalıdırlar.


TÜM HABERLER