Varis Ameliyatı

Kardiyovasküler Cerrahi - Doç.Dr. Feza Nurözler
Biografi

Varis Ameliyatı Nedir?
Varis ameliyatı varisleri ve varislerin en önemli nedeni olan safen toplardamarının çıkartılması için yapılan bir cerrahi işlemdir. Varis ameliyatının amacı bu genişlemiş olan damarları çıkararak kanın bacağın aşağılarına kaymasını engelleyerek, ağrıyı, şişliği ve görünümü düzeltmektir.

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Kasıktan, ayak bileği hizasından ve bazen diz hizasından yapılan birkaç santimetrelik kesilerden yetmezlikle safen toplardamarı bulunur. Damarın uçları bağlanıp kesildikten sonra içine ilerletilen özel tel damarın diğer ucuna gelince bir somun yerleştirilip damara bağlanır. Daha sonra tel çekildiğinde damar kendi içine kıvrılarak telle birlikte çıkarılmış olur. Bundan sonra kesiler dikilir. Bunun yanısıra çıkarılan damardan başka varisler var ise varislerin üzerine yapılan milimetrik kesilerden ilerletilen özel kancalar ile varisli damarlarda çıkarılır (bakınız varislerin çıkartılması). Bu kesilerin ise dikilmesi çoğu kez gerekmez ve cerrahi bantlarla kapatılır. Ameliyattan sonra bacak elastik bandajlarla sarılır.

Varis Ameliyatı Sonrası
Hasta yatağında bacaklarını kalp seviyesinin üzerine kaldırarak yatar. İlk gün ayağa kalkmaması önerilir. Özel bir sorun olmadığı taktirde hasta o gün yada ertesi gün taburcu edilir. Hastanın ameliyattan bir hafta sonra tekrar kontrolü yapılır ve 4-6 hafta varis çorabı kullanması önerilir.