Uyku Bozuklukları ve Nörofizyoloji Laboratuvarları

Sağlıklı bir yaşam için kaliteli ve düzenli uyku şarttır. Uyku düzeninde bozulma, uykuya dalamama, gece sık sık uyanma, erken kalkma veya daha uzun süre uyuma ihtiyacı duyma, gün içerisinde uykulu olma şikayetleri olan kişiler uyku sorunu açısından araştırılmalıdır. Horlama ve uyku-apne sendromu, kişilerin yaşantısını olumsuz etkilemekte ve kişilerin gündüz uyku ihtiyacının artmasına, yorgunluk, iş veriminin azalmasına neden olabilmektedir. Hatta uyku –apne sendromu olan kişilerde kalp krizi ve uykuda ani ölüm görülebilir. Kişinin yaşam kalitesini düşüren uyku bozuklukları ve bunlara bağlı hastalıkların teşhisinde oldukça önemli bir görev üstlenen uyku testi, hastanemiz uyku laboratuvarında uygulanmaktadır. Doğan Hastanesi Uyku Bozuklukları ve Nörofizyoloji Laboratuvarı tüm uyku bozukluklarınıza ve sorun niteliği taşıyan horlama problemine de çözüm sunmaktadır.

Uyku Bozuklukları Ve Nörofizyoloji Laboratuvarı Hizmetleri Polisomnografi (PSG)
Horlama,gece uykuda nefes durması (apne), gündüz aşırı uykululuk yakınmaları olan hastada tanı büyük olasılıkla uyku apne sendromudur. Uyku apne sendromu kesin tanısı için polisomnografi (uyku testi) yapılır.

Ayrıca uykusuzluk, uyku sırasında anormal davranışlar, gündüz kısa süreli uyku atakları olan hastalarda da uyku bozukluklarının tanısı için polisomnografi (uyku testi) yapılmalıdır.

Polisomnografi ve CPAP titrasyonu
Uyku apne sendromu tedavisinde hastalar uykuda CPAP cihazı (uykuda sürekli pozitif havayolu basıncını düzenleyen cihaz) kullanmalıdır. Öncelikle hastanın hangi basınç değerinde CPAP cihazı kullanması gerektiği belirlenmelidir. Bu amaçla hastaya CPAP cihazı kullanırken 2.gece polisomnografi incelemesi yapılarak, uykunun tamamen normale dönmesini sağlayan hastaya en uygun basınç değeri hesaplanır.

Gündüz Uykululuk Testi / ( MSLT)

Merkezimizde Yapılan Testler

- Polisomnografi
- Polisomnografi ve Aktivasyon Amaçlı EEG
- Polisomnografi ve CPAP Titrasyonu
- Gündüz Uykululuk Testi (MSLT)

Uyku Testinde Ne Yapılmaktadır?

Vücudunuzun belli bölgelerine bağlanacak elektrot ve sensörler aracılığı ile gece boyunca beyin dalgalarınız, horlamanız, kalp elektronuz (EKG), solunum eforunuz, çene – göz ve bacak kas aktiviteniz ve kandaki oksijen düzeyiniz, teknisyen gözetiminde kayıt edilecektir.

UYKUNUZU TEST EDİN

1. Yeterli süre uyumama rağmen gün içinde yorgun ve uykulu oluyorum.
2. Haftada 2 – 3 gece uykuya dalmakta güçlük çekiyorum.
3. Akşam saatlerinde veya yatağa girdiğimde bacaklarımda isimlendiremediğim bir huzursuzluk hissediyorum.
4. Uyuyamayacağım fikri akşam saatlerinden itibaren beni endişelendiriyor.
5. Yatakta sürekli bacaklarımı hareket ettirmek zorunda kalıyorum.
6. Gece içinde nefes alamama hissi ile uyanıyorum.
7. Horlamanın yan odalardan duyulacak kadar şiddetli olduğu söyleniyor.
8. Uykuda nefesimin durduğu söyleniyor.
9. Gece içinde en az bir kez tuvalete gitmek zorunda kalıyorum.
10. Geceleri baş, boyun veya göğsümde terleme oluyor.
11. Sabah yorgun ve baş ağrısı ile uyanıyorum.
12. Geceleri bacaklarıma kramp girebiliyor.
13. Toplantılarda, okurken veya TV seyrederken uyuyakalabiliyorum.
14. Uykululuk nedeniyle eskisi kadar uzun süre araba kullanamıyorum.
15. Gün içinde zaman zaman dayanılmaz uykululuk atakları yaşıyorum.
16. Çok sık rüya görüyorum.
17. Geceleri uykudan bağırarak ve korku ile uyandığım söyleniyor.Yukarıdaki sorulardan birkaçına evet cevabı veriyorsanız, bir uyku hastalığınız olabilir.

Uyku hastalıkları, günlük aktivitenizi ve sosyal yaşantınızı bozmasının yanı sıra, çok daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.