Koroner Bypass

Kardiyovasküler Cerrahi - Doç.Dr. Feza Nurözler
Biografi

Koroner bypass ameliyatı nedir?

Kalbimizin kendi ihtiyacı olan kanı "koroner arter" adı verilen atardamarlar getirir. Bu damarlarda, zaman içinde daralma ve tıkanmalar görülebilir. Bunun sonucunda; kalp yeterince beslenemeyip, görevlerini tam anlamıyla yapamaz hale gelebilir. Bu kişilerde göğüs ağrısı veya kalp krizi riski ortaya çıkar. Bu noktada tıkanan kalp damarlarının yerine yeni damarla takılması işlemine  "Koroner bypass ameliyatı “denir."

Koroner arter hastalığına yol açan nedenler nelerdir?
Koroner kalp hastalığı aşağıdaki risk faktörleriyle oluşmaktadır:
-Yaş (Erkekte 45 yaş, kadında 55 yaş üstü)
-Aile öyküsü-kalıtım
-Kolesterol yüksekliği
-Sigara kullanımı
-Hipertansiyon
-Diğer faktörler: Şeker hastalığı, şişmanlık, devamlı oturarak iş yapma

Bypass ameliyatı kaç saat sürer?
Bypass ameliyatı, genel anesteziyle yapılan, 2-3 saat aralığında süren ve yaklaşık olarak bir hafta kadar hastanede yatmayı gerektiren önemli bir ameliyattır.

Bypass ameliyatı nasıl yaplılır?
Koroner baypas, kalpte tıkanan koroner arterin ilerisine yeniden kan akımını sağlamaktır. Yeni kan akımları; göğsünüzden (İMA) ve kolunuzdan (radiyal arter) çıkarılan arterler ve bacak venlerinden çıkarılan safen venler kullanılarak sağlanır. Göğsünüz, kolunuz ve bacaklarınızdaki dokulara kanı getiren ve götüren diğer yollar olduğundan bu damarlar kullanılır. Cerrahınız, koroner arterdeki tıkanıklığın yeri ve miktarına göre hangi damarı kullanacağına karar verir.

Hastaneye Yatmadan Önce
•    İyi beslenin Sağlıklı olmanın temeli beslenmedir ve bu ameliyatınızdan evvel çok daha fazla önemlidir. Diyetiniz; kalori, protein, vitamin ve minerallerden zengin, dengeli bir diyet olmalıdır. Dengeli bir diyet 4 yiyecek grubundan; tahıl, sebze ve meyve, süt ürünleri ve etten oluşmalıdır. Eğer tedavinizin bir parçası olarak bir diyet uyguluyorsanız, eski diyetinize devam edin ve doktorunuza bilgi verin. Aşırı kilo sorununuz varsa doktorunuzun ve diyetisyeninizin önerilerine uyarak beslenmenizi kontrol altına alın.
•     Bol bol dinlenin. Hastaneye mümkün olduğunca rahat ve dinlenmiş olarak gelin.
•    Almakta olduğunuz ilaçlara devam edip etmeme konusunda doktorunuza danışın.
•    4 - Eğer aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlardan birini alıyorsanız, ameliyat öncesi devam etmeniz konusunda doktorunuza mutlaka danışın. Ameliyattan 3-7 gün öncesinden bu ilaçların kesilmesi gerekebilir.
•    Eğer bir ateşlenme, üşüme ve titreme sorununuz olursa doktorunuzla hastaneye gelmeden görüşün.
•    Sigara içiyorsanız bırakın.
•    Yatış gününüzde, kullandığınız tüm ilaçlarınızı kendi şişelerinde getiriniz.
•    Yatış gününüzde, size daha önce yapılan tüm tetkiklerin sonuçlarını beraberinizde getiriniz.

Hasta Yakınları
Hastanelerde hasta yakınlarının ameliyat sırasında bekleyebilecekleri belirli yerler mevcuttur. Cerrah ve diğer ekip üyeleri hasta yakınlarının nerede olduğunu bilirler ve onlara gerektiğinde kolayca ulaşabilirler.

Ameliyattan sonra
Ameliyat sonrasında derin nefes alma egzersizleri yapmak ve öksürmek çabuk iyileşmek için önemlidir. Çünkü tavsiye edilen şekilde öksürmek akciğerlerde biriken balgamı atmayı sağlayarak akciğer enfeksiyonu ile ateş ihtimalini azaltacaktır ve ameliyat yerine bir zararı yoktur. Ağrı ve rahatsızlık duydukları için öksürmek istemeyen bazı hastaların göğüslerine küçük bir yastık ile destek yapılarak daha kolay öksürmeleri sağlanabilir. Ayrıca sürekli yatmak yerine olabildiğince çok yürünmelidir.

Taburcu olma süresi
Hasta tahmini yatış süresi 1 haftadır.

Beslenme
Operasyon geçiren kişi beslenme alışkanlıkları için yeni bir düzen edinmeli, kalp sağlığını koruyucu bir diyet tipine uyum sağlamalıdır. Hastaya mümkünse beslenme ve diyet uzmanından yardım alması önerilir.

Vücut Bakımı
Kalp ameliyatı sonrası, hemşireleri tarafından hastalara vücut bakımları yataklarında verilmektedir. Hastaya uygulanan drenler (hortumlar) çıkarıldıktan sonra hastalar banyo ettirilmekte ve gün aşırı banyo tavsiye edilmektedir. Banyo esnasında dikkat edilecek en önemli husus hastanın düşme riskinin önüne geçmektir. Göğüs kemiği kesik olduğundan ilk 3 ay bu konuda çokm dikkatli olunmalıdır. Diğer husus ise ameliyat yaralarının üstünün ovalanmaması ya da liflenmemesidir. Yara kabuklarını kaldırmak o bölgede açılmalara sebep olabilir.  Yaralar titizlikle gözlenmeli; kızarıklık, kötü kokulu akıntı, yüksek ateş gibi belirtiler görüldüğü taktirde mutlaka doktoruna bilgi verilmelidir.

Tromboembolitik Çorap Kullanımı
Kalp ameliyatı yapılırken bacaktan damar alındı ise ameliyat sonrası tromboembolitik çorap önerilmektedir. Kullanılması gereken çorap hastanın kilosuna ve boyuna göre değişiklik gösterir. Çorapların kullanılması bacaklardaki ödemi azaltır. Damar alınan bölgedeki dolaşıma yardımcı olur. Ameliyat sonrası 6 hafta kadar kullanılması tavsiye edilir.