Kalp Kapakçık Ameliyatı

Kardiyovasküler Cerrahi - Doç.Dr. Feza Nurözler
Biografi

Kalp Kapakçık Ameliyatı Nedir?
Kalp içinde bulunan ve kanın kalp içindeki akış yönünü belirlemede görev alan kapaklar, toplam 4 tanedir.
Zamanla ve çeşitli sebeplerden dolayı (doğuştan kalp romatizması, kireçlenme veya kapak iltihabı) görevini yapamaz hale gelir. Kapaklarda daralmalar veya yetersizlikler ortaya çıkar. En sıklıkla arıza gösteren kapaklar; Aort ve Mitral kapak adı verilen kapaklardır. Bu durumda bozulmuş olan kapaklar çıkarılır ve yerine ‘yapay kalp kapağı’ takılır. Bu işlem de by-pass ameliyatında olduğu gibi bir açık kalp ameliyatı gerektirir.

Kapakçık Daralması (Stenoz)
Eğer kapakçık tam olarak açılmazsa bu kapakçık stenozuna yol açar. Dokuların kireçlenmesi kapakçıkların sertleşmesine ve açılma zorluğuna yol acar. Bu durumda kan akımı daha dar bir açıklıktan zorlukla olur. Bu daralma da zamanla kötüleşir.

Kapakçığın Tam Olarak Kapanmaması (Kapakçık Sızması)
Bu durum çoğunlukla kapakçık dokularının anormal olarak uzaması veya kısalması veya kapakçıkları destekleyen dokuların zayıflaması nedeni ile ortaya çıkar. Tam olarak kapanmayan bir kapak kanın gerisingeri sızmasına yol açar. Böylece bir miktar kan ileri geri tekrar tekrar pompalanır. Bu da kalbin etkinliğini azaltır ve kalbi yorar.

Kapakçık Tamiri
Kapakçık tamiri sırasında kapakçığın bir kısmı yeniden yapılanır veya bir kısım kapakçık dokusu çıkartılarak kapakçığın daha iyi çalışması sağlanır. Sızıntı yapan kapakçıklardan bir kısım dokunun alınması kapakçığın daraltılmasını ve daha iyi kapanmasını sağlar. Darlığı olan kapakçık dokularının serbestleştirilmesi kapakçığın daha iyi açılmasını sağlar.