Herni (Fıtık) ve Pilonidal Kist (Kıl Dönmesi) Cerrahisi

HERNİ CERRAHİSİ
Herni, karın tutucu tabakasındaki yırtıklara denir. Yırtıklardan dışarı çıkmaya çalışan karın içi yapılar sıkıştığından hastada ağrı şikayetleri yapar ve hareket kısıtlılığı oluşur.
Bazen yırtıkların içine barsak anslarının girmesi ile barsaklarda kan dolaşımı bozulur ve gangrene doğru gidiş başlar ki bu, hastanın hayatını tehdit edecek hale gelebilir. Bu durumlarda acil cerrahi gerekir. Bu tarz durumların oluşmasını engellemek nedeni ile hastalarda fıtık teşhis ediliğinde planlı şartlarda ameliyat önerilir.

fitik_kil_donmesi

Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi hastanemizde de, fıtık ameliyatlarında yama konularak gerginliksiz ameliyat yapılmaktadır.

PİLONİDAL SİNÜS (Kıl Dönmesi)
Pilonidal sinüs veya pilonidal kist, kalçada kuyruk sokumunda oluşan şişlik, ağrı, kanama veya akıntı yapan bir rahatsızlıktır ve en iyi tedavi cerrahidir.
Hastanemizde pilonidal kistlere açık cerrahi, 6-8 haftadan uzun pansumanlarla hastanın sosyal yaşam kalitesini düşürdüğünden, yapılmamaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi, tekrarlama oranı %1'in altında olan Rhomboid eksiyon ve Limberg flep ameliyatı standart cerrahi işlem olarak uygulanmaktadır.