Hemoroid Cerrahisi

HEMOROİD AMELİYATLARINDA AZ AĞRILI LAZER TEKNOLOJİSİ

Hemoroid venleri, anal bölgenin girişinde bulunan, dışkılama sırasında gaz ve gayta kontrolünü sağlayan kasların zarar görmesini engelleyen, normal anatomik yapılardır. Ancak çeşitli nedenlerle (kabızlık, dar giyme, tuvaleti geciktirme, oturarak çalışma gibi) hemoroidlerin yapısı bozulabilir ve anüsten dışarı çıkmaya başlar. Bu duruma göre hemoroid hastalığına bir sınıflama yapılır ve sınıflamada Evre 3 ve 4 olan hemoroidlere, ağrısı ve bazen kanaması nedeni ile ameliyat önerilir.Ameliyattan sonra nasıl bir süreç yaşarım?
Ameliyat birkaç dakika sürmekte ve genelde belden uyuşturma işlemi önerilmektedir. Avantajları içinde hasta hemen yemek yiyebilmekte, ameliyat sonrası 3-4 saat hiçbir ağrı duymamakta, hemen ziyaretçi kabul edebilmekte ve genel anestezinden uyanma sırasında olan bulantı, bilinç bulanıklığı gibi durumları yaşamamaktadır. Hasta, isteğe göre aynı akşam veya ertesi gün taburcu olabilmektedir.

ANAL FİSSÜR
Dudak benzeri mukozal yapıda olan anal bölge zaman zaman kabızlık veya başka sebeplerden dışkılama sırasında yırtılabilir. Yırtık kenarında küçük bir meme oluşmaya başlarsa, kronikleştiği anlamına gelir, hasta genelde yanma, ağrı, batma, kaşıntı şikayeti ile başvurur. Şikayetleri yeni ve hafif ise ilaç tedavisi önerilir.

Tekrarlayan şikayetlerde ve ağrı durumunda ameliyat önerilir.Analbölge kasına sadece gevşetme yapılır ve hasta bu işlemden %95 fayda sağlar, hastaya ağrı vermeyen, günübirlik uygulanan cerrahi bir işlemdir.

ANAL FİSTÜL
Genellikle fissür (çatlak-yırtılma) ile çok karıştırılan anal fistüller, bir ucu makat içinde diğer ucu dışarıda olan kanal yapılardır. Geçiş yerlerine göre tedavisi değişebilir. İlaç tedavisi ile düzelmez, mutlaka cerrahi işlem uygulanması gerekir.
Hastada zaman zaman olan ve iç çamaşırını kirleten, bazen kesilen ancak şişlik ve ağrı yapan tarzda şikayetler verebilir.
Tedaviye oldukça dirençli ve tekrarlama yönünde davranışı olan fistüllerin, tecrübeli hekimler tarafından tedavi edilmesi önerilir.
Hastanemizde anal bölge hastalıklarına yönelik tüm cerrahi işlemler yapılmakta olup, en kısa sürede hastanın normal ritmine dönmesi amaçlanmaktadır.

ANAL KONDİLOM
Kondilomlar cinsel yolla bulaşan viral genital siğillerdir. El siğillerinden farklı bir virüs olan, HPV  sebep olur, hastanın mutlaka partnerinin de tedavisi gerekir. Koterizasyon veya kriyoterapi işlemi%90-95 üzerinde etkili olup tam tedavi başarısı için yüzeyel uygulanan krem tedavisi de eklenir. Buna rağmen tekrarlama eğiliminde olan genital siğiller, takiplerde mükerrer işlem gerektirebilir. Kadınlarda rahim ağızı kanseri oluşumunda rol oynayan HPV virüsü, mutlaka kontrol altında tutulmalıdır.