Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümümüz, 0- 15 yaş aralığındaki çocukların aşılama, tanı ve tedavi hizmetlerini vermektedir. Hastanemiz çocuk polikliniği, uzman doktorları ile 24 saat kesintisiz poliklinik ve acil hizmeti vermektedir.

Çocuk Sağlığı Hizmetleri:
•    Sağlıklı çocuk takibi
•    Çocukların gelişimsel sürecinin ve büyümenin değerlendirilmesi
•    Aşı uygulamaları ve aşı programının takibi
•    Çocukluk çağı taramaları
•    Beslenme eğitimi ve doğru beslenme önerileri
•    Hasta çocuk yataklı/ayakta izleme ve tedavileri
•    Yeni doğan yoğun bakım ünitesi ve yeni doğan sağlıklı bebek takip üniteleri
•    Riskli bebek izleme ve tedavileri
•    Yeni doğan sarılığı takibi
•    Alerji ve astım teşhis, izleme ve tedavileri

Çocuk Sağlığı ile ilgili diğer bölümlerimiz
•    Çocuklarda ortopedik sorunlar
•    Çocuk göz muayeneleri ve tedavileri
•    Çocuk ve ergen psikolojik danışma merkezi
•    Çocuk kulak burun boğaz
•    Çocuklarda ağız ve diş sağlığı
•    Çocuk cerrahisi
•    Çocuk alerjisi tanı ve tedavisi
•    Düşük doz radyasyon tomografi ile tetkikler (Multislice Tomografi)
•    Yenidoğanda anestezili MR tetkikleri

Doğan hastanesi bebek dostu hastane unvanına sahiptir. Anne sütünün desteklenmesi amacıyla bebekler anne yanında izlenmektedir. Bu süreçte bebek hemşirelerimiz emzirme danışmanlığı hizmeti vermektedir.

Çocuk ve Ergenler için Psikolojik ve Psikiyatrik Danışmanlık

Uzman psikiyatristlerimiz ve klinik psikologlarımız çocuk ve ergenlerin psikolojik sorunlarını değerlendirerek onların ruhsal gelişimlerini, yaratıcılıklarını ve sorunlarla baş etme gücünü geliştirmeye yönelik profesyonel hizmet sunmaktadır.

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Hastalıkları
Çocuklar, özellikle altıncı aydan itibaren, 3 yaşına kadar alt- üst solunum yolu hastalıklarına yakalanırlar.Bunun nedeni bağışıklık sisteminin güçlü olmamasıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için en önemli faktör anne sütüdür. 1 yaşından sonra yüremeye başlayan çocuk, çevresi ile etkileşim haline geçer ve keşfettiği her yeni dünyada mikroplarla tanışmaya başlar. Ve bu süreçte çocuklar alt ve üst solunum yolu enfeksiyonu yaşamaya maruz kalırlar.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?
Burunda akıntı, öksürük, ateş, geniz akıntısı, boğazda yanma-ağrı, halsizlik, iştahsızlık en temel belirtilerdir. Çocuğunuzu Alt-Üst Solunum Yolu Enfeksiyonundan

Nasıl Koruyabilirsiniz?
Korunmada en önemli yöntem hijyendir. Aile bireylerinin ve çocuğun, dışardan eve geldiğinde ellerini yıkamaları gereklidir. Ebeveynler, gerekli hijyen ortamını oluşturduktan sonra çocukları ile temas kurmalıdırlar.

Kolik Nedir?

Bazı bebekler gün içinde uzun süren ağlama krizleri yaşıyor. Bu aşırı ağlama krizlerine “kolik” denir. Bütün bebekler ağlar ve huzursuzlaşabilir ama bu durum uzun süreli ve kesintisiz olarak devam ediyor ise kolik olarak nitelendirilir. Kolik olan bebekte ani gerçekleşen karın ağrısı durumu yaşanır. Bebeğin doğumundan 15 gün sonra başlayan bu sıkıntı, genellikle 3.ayın sonuna doğru geçiyor.

Kolik Neden Olur?
Kolik, birçok nedene bağlı olabilir. Bu nedenler arasında, mide-bağırsakta enzim yetersizliğine bağlı gaz unsurunun oluşması, mamalarla beslenme yapılması sonucu mamadaki proteine karşı hassasiyet veya alerji oluşması, bebeğin aşırı gazlı oluşu veya anne baba bebek arasında iletişim bozuklukları koliğe neden olarak gösterilebilir.Bebek Kolik Nedeniyle Ağlıyor İse Nasıl Sakinleştirilmelidir?
Emziriyorsanız sizde gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bebek biberon ile besleniyorsa biberonu çalkalamamalısınız. Böylece hava kabarcıklarının olmasını engelleyebilirsiniz. Bebeğinizin aç ya da susamış olup olmadığına emin olmalısınız. Bebeğinizi kucağınızda alarak onunla konuşun, onu gezdirin ve ona bir şeyler anlatın. Bebeğinizin beslenme aralıklarını planlayın ve bebeğinizin doyduğundan eminseniz yaklaşık 3-4 saatte bir beslenmesini sağlayın. Bebek hala sakinleşmediyse, ona müzik dinletin.

Ilık banyo ile bebeğinizin rahatlamasını sağlayın. Bebeğinize yumuşak dokunuşlar ile masaj yapın. Karnını, sırtını, kollarını ve bacaklarını hafifçe ovun.

Çocuk Sağlığı İle İlgili Diğer Bölümlerimiz

Çocuk-Ergen Psikolojik Danışmanlık Hizmeti
Çocuk ve gençlerin ruhsal gelişimleri en az bedensel gelişimleri kadar önemlidir. Bazen yaşamda karşılaşılan stres durumları çocuk ve gençlerde bazı psikolojik sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu durumu engelleyebilmek için Çocuk Sağlığı bölümümüz Aile Danışma Merkezimizle birlikte ortak çalışma yürüterek çocuk ve gençlerimize psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

Dil ve Konuşma Bozuklukları
Konuşma bozuklukları, konuşma seslerinin artikülasyonu, ses kalitesi ve konuşma ritmi bozukluğu gibi problemler oyuna dayalı konuşma egzersizleri içeren terapi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Hizmeti
Yenidoğan yoğun bakım ünitemiz yoğun bakım ihtiyacı olan erken doğum, çoğul gebelik, çocuk cerrahisi hizmeti vermektedir.

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı
Ağız ve diş kliniğimizde çocuklara ağız ve diş temizliği eğitimi, çürük önleyici koruyucu uygulamalar, ortodonti (diş düzeltme), dolgu ve kanal tedavisi verilmektedir. Özellikle çocuklarda sık karşılaşılan düşme vaya çarpmaya bağlı diş kırıkları,diş kayıpları tedavi edilebilmektedir.

Çocuk Cerrahisi - Yenidoğan Sünneti

Çocukluk çağında en sık uygulanan cerrahi işlem olan sünnetin doğumdan sonra ilk 30 gün içerisinde yapılmasına yenidoğan sünneti denir.

Yenidoğan Sünnetinin Yararları Nelerdir?
İdrar yolu enfeksiyonu ve kanser riskini azaltır.
Sünnete bağlı psikolojik travma olmaz.
Çabuk iyileşir.
Kanama riski azdır.
Lokal anestezi yeterlidir, genel anesteinin olası problemleri
yaşanmaz.

Çocuk Kulak Burun Boğaz
Kulak burun boğaz polikliniğimizde çocukların geniz eti ve bademcik problemleri, işitme azlığı, orta kulak iltihaplanması ve sıvısı, hava yollarında görülen doğumsal veya sonradan oluşan darlıklar gibi problemlerinin teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.

Çocuk Göz Sağlığı
Çocuklarda göz hastalıkları tanısında geç kalınmaması çok önemlidir. Tüm çocuklar doğumda, 1 yaşında, 4 yaşına gelmeden önce herhangi bir sorun olmasa da mutlaka bir göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Göz hastalıkları bölümümüzde göz tembelliği, doğumsal glokom (göz tansiyonu), göz kapağı hastalıkları, göz sulanması (gözyaşı kanal tıkanıklığı), prematüre retinopatisi (ROP), nistagmus (istem dışı göz hareketleri) ve doğumsal katarakt gibi hastalıkların tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Prematüre bebeklerde ciddi retina problemleri gelişebileceğinden, bebekler 30 günlük olduğunda ROP (prematüre retinopatisi) açısından muayene edilmelidir. Hastanemizde yeni teknoloji pediyatrik refraktometre ile sadece birkaç saniyede bebek ve çocukların göz numarası ölçülebilmektedir. Ölçüm, bir metre öteden ve çocuğa hiç dokunmadan yapılabilmektedir.