Alerji

Alerji Testleri Nelerdir?

Patch (Yama) Test Nedir?

Bu test paneli, alerjik kontak dermatiti (alerjik temas egzaması) olanlarda alerjiden şüphe edildiğinde uygulanır.

Yama testinde kullanılan alerjenler; hayatımız buyunca kullandığımız parfümler, tatlandırıcılar, kuaför ürünleri, lokal anesteziler, ilaçlar, koruyucu maddeler, antimikrobiyaller, kauçuk kimyasallar, antioksidanlar, kozmetik ve ev ürünleri, fotoğraf kimyasalları, plastikler, yapıştırıcılar, taşıyıcılar, çözücüler, pektisitler, metal bileşikler, deri, tekstil boyaları, güneş koruyucularıdır.

Nasıl Uygulanır?
Standart olarak saptanan alerjen maddeler uygun çözücülerde formüle edilir. Alerjenler kılsız sırt derisine Finn-Chambers olarak bilinen 1 cm2 ebadındaki alüminyum plakcıklar aracılığıyla uygulanır. Değerlendirme işlemi 48 saat sonra test alanındaki deri belirtileriyle derecelendirilir ve hastalara saptanan alerjenlerin en sık bulunduğu maddelerin listesi verilerek korunmaları konusunda yardımcı olunur.

Prick Test Nedir?
En sık uygulanan alerji testidir. Allerjenlerin saptanmasında kullanılan bir yöntemdir. Prick testte kullanılan alerjenler çevrede en sık görülen çimen ve ağaç polenleri, küfler, hayvan tüyleri, ev tozları ve gıdalardır.

Nasıl Uygulanır?
Genellikle kolun iç kısmına yapılır. Alerjen içeren sıvı test materyali deriye damlatılır. Derinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturularak alerjenin deriye sızması ve buradaki “alerji hücreleri” ile birleşmesi sağlanır. Test uygulandıktan sonra 1015 dakika beklenir ve elde edilen deri cevapları değerlendirilir.

Alerji Testinden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bazı ilaçlar testlerin hatalı sonuçlar vermesine neden olur. Bu nedenle kullandığınız ya da yakın zamanda kullanmış olduğunuz tüm ilaçları doktorunuza bildiriniz.

• Alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar
• Gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar
• Bazı öksürük şurupları
• Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
• Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar